Răspuns :
n1 moli C2H6 + 3,5O2 ⇒ 2CO2 + 3H2O
n2 moli C5H10 + 7,5 O2 ⇒5CO2 + 5H2O
nO2 = 0,2·291,2/22,4 = 2,6 moli 3,5n1 + 7,5n2 = 2,6
nCO2 = 2n1 + 5n2 mCO2 = (2n1+ 5n2)·44= 88n1 + 220n2
nH2O = 3n1 + 5n2 mH2O = (3n1+5n2)·18 = 54n1 + 90n2
-----------------------------------------------------
m amestec gaze retinute de KOH = 142n1+ 310n2 = 107,2 g
142n1 + 310(2,6-3,5n1)/7,5 = 107,2
1065n1 + 806 - 1085n1 = 804 20n1 = 2 n1 = 0,1 moli C2H6
n2 = 0,3 moli C5H10
n1/n2 = 1/3
n2 moli C5H10 + 7,5 O2 ⇒5CO2 + 5H2O
nO2 = 0,2·291,2/22,4 = 2,6 moli 3,5n1 + 7,5n2 = 2,6
nCO2 = 2n1 + 5n2 mCO2 = (2n1+ 5n2)·44= 88n1 + 220n2
nH2O = 3n1 + 5n2 mH2O = (3n1+5n2)·18 = 54n1 + 90n2
-----------------------------------------------------
m amestec gaze retinute de KOH = 142n1+ 310n2 = 107,2 g
142n1 + 310(2,6-3,5n1)/7,5 = 107,2
1065n1 + 806 - 1085n1 = 804 20n1 = 2 n1 = 0,1 moli C2H6
n2 = 0,3 moli C5H10
n1/n2 = 1/3
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!