👤

Stabileste in ce realtie se afla viteza de descompunere a ozonului si cea de formare a oxigenului in următoarea reactie:
2O3(g) săgeată 3O2(g)
B. Daca viteza de formare a oxigenului, delta[O2]/delta t este 6*10^-5 mol/L*s la un moment dat, calculează viteza de descompunere a ozonului delta[O3]/delta t, la acelasi moment.


Răspuns :

2O3 ⇒3O2         vO3 /vO2 = 2/3 
vO3 = 2·6·10^-5  / 3 = 4 ·10^-5mol/(l·s)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari