👤

Intr-un laborator chimic pentru acordarea primului ajutor în cazul când pe piele nimerește acid, în ochi și organizat respiratorii se folosește soluție de 2 % de hidrogenocarbonat de sodiu. Calculează masă sării și volumul apei necesare preparării unei astfel de soluții cu volumul de 3l (densitatea se consideră avalanșă cu densitatea apei)

Răspuns :

c= m,dizolvatx100/m,solutie,        unde m,solutie= m,dizolvat + m,apa

daca d,s= 1g/ml---> ms= 3000mlx1g/ml=3000g
2= mdx100/3000-----> md= 60g
                                    m,apa= m,s-md= 3000g-60g= 2940g
daca d apa= 1g/ml----> V.apa= 2940ml