👤

3kg de mere+ 16 lei = 5kg mere
Cat coste 8 kg de mere?


Răspuns :

Notăm cu x prețul unui kg de mere.
3x+16=5x
16=2x
x=8 lei
8*8=64 lei
3kg mere+16=5kg mere
5kg - 3kg=16
2kg=16 lei/:2
1kg=8 lei/x8
8kg mere=64 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari