👤

Maria se uita la televizor cate 30 de minute zilnic.Cate ore petrece ea pe an (366 zile) uitanduse la televizor?

Răspuns :

366x30=10980 min
108980 min:60=183

Mai întâi calculăm minutele :
30×366=10.980
Apoi aflăm orele ţinând cont că o oră=60 minute:
10.980:60=183
Deci Maria stă la telezizor 183 de ore pe an.