Alea cat costa un kilogram de mere si cat costa un kilogram de portocale daca 7 kg de mere si 3 kg de portocale costă 33 lei iar 5 kg de si 9 kg de portocale costă 51 lei
21M +9P = 99 l - 5M +9P = 51 ------------------------------ 16M / =48 M =48:16 =3 lei / kg mere 7*3 +3P =33 21+3P=33 3P =33-21 3P =12 P =4lei / kg portocale
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!