AJUTOOOORRRR!!!!!
Un corp de masa m=0,5 kg este așezat pe o scândură orizontala și, în același timp, suspendat printr-un resort ideal vertical nedeformat de lungime Lo=0,1 m și constanta de elasticitate k=10N/m. Scândură este trasa orizontal uniform, iar resortul deviază cu unghiul alfa=60° fata de verticala.
a) calculati greutatea corpului
b) reprezentati printr-un desen toate fortele care actioneaza asupra corpului atunci cand resortul este deviat
c) calculati valoarea fortei de apasare pt unghiul dat
d) Aflați coeficientul de frecare miu corp-scandura.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!