👤

O firmă are 120 de angajați. Determinati numarul bărbaților angajati in firmă,stiind ca numarul femeilor reprezinta 20% din numarul barbatilor.

Răspuns :

b => numarul barbatilor 
f = > numarul femeilor 
f = 20% din b = 0,2b

b + 0,2b = 120 
1,2b = 120 
b = 120 : 1,2 
b = 100 => numarul barbatilor angajati la firma