👤

Un aliaj Cu-Zn cu masa 1,93 g este tratat cu o solutie de acid sulfuric 25% formandu-se 0.03 moli de gaze. Sa se calculeze:
a) compozitia procentuala masica a aliajului
b) masa solutiei de acid consumata, daca s-au folosit 10%in exces


Răspuns :

-aliajul contine   a  moli Cu si  b  moli Zn

Cu + 2H2SO4---> CuSO4 + SO2+2H2O                 ori a moli
Zn + H2SO4---> ZnSO4  + H2                                  ori b  moli
 total moli gaze:  a+b= 0,03
total masa aliaj: 64a+65b= 1,93
rezolvand sistemul, rezulta: a= 0,02molCu   b= 0,01molZn
a.
m,Cu= 0,02x64= 1,28g         m,Zn= 0,01x65=0,65g
1,93g aliaj.........1,28gCu........0,65gZn
100g,,,,................x......................y............................calculeaza !!!!

b.
masa H2SO4= (2a+b)molx98g/mol= 0,05x98g= 4,9g
c=mdx100/ms--> ms= 4,9x100/25g=> 19,6g
m,exces= 0,1x19,6= 1,96g
ms,total =19,6g+1,96g=.................calculeaza !!!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari