Răspuns :
md=40 g sare
mH₂O=760 g
___________
ms=md+mH₂O
ms=800 g solutie
c=md·100/ms
c=40*100/800
c=5 %
mH₂O=760 g
___________
ms=md+mH₂O
ms=800 g solutie
c=md·100/ms
c=40*100/800
c=5 %
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!