👤

Un amestec gazos format din trei alcani,notati A,B,C,cu raportul maselor moleculare MA:MB:MC=8:15:22si suma maselor moleculare egala cu 90,se arde in aer.Stiind ca la arderea a 50L de amestec se consuma 950L de aer (cu 20% oxigen)Si ca volumul B este de doua ori mai mare decat volumul de alan ,compozitia procentuala in procente de moli a amestecului este:
A .A:19.2%, B:49.1%, C:29.8%
B. A:9.8%, B:19.8%, C:19.8%
C. A:39.2% B:19.7%, C:39.2%
D. A:14.35%, B:28.7%, C:59.8%
E. A:20%, B:40%, C:40%


Răspuns :

MA/8 = MB/15 = MC/22 = 90/45 = 2       MA = 16        A = CH4 
MB = 30    B = C2H6      MC = 44     C = C3H8  
V1       CH4 + 2O2 â‡’ CO2 + 2H2O 
2V1     C2H6 + 3,5O2 â‡’ 2CO2 + 3H2O 
V3       C3H8+ 5O2 â‡’ 3CO2 + 4H2O 
V1 + 2V1 + V3 = 50 l      3V1 + V3 = 50    
  2V1 + 7V1 + 5V3 = 20/100 Â·950      9V1 + 5V3 = 190      2V3 = 40    V3 = 20 l
V1 = 10 l (CH4)    V2 = 20 l (C2H6) 
%CH4 = 10/50 Â·100 = 20%     % C2H6 = 40%      %C3H8 = 40% 


Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari