Răspuns :
2 papusi..................3 masinute
4 papusi..............................................156 lei
________________________________________
156 : 4 = 39 lei costa o papusa
2 x 39 lei = 78 lei costa 3 masinute
78 lei : 3 = 26 lei costa o masinuta
5 x 26 lei =130 lei costa 5 masinute
4 papusi..............................................156 lei
________________________________________
156 : 4 = 39 lei costa o papusa
2 x 39 lei = 78 lei costa 3 masinute
78 lei : 3 = 26 lei costa o masinuta
5 x 26 lei =130 lei costa 5 masinute
P= păpuși
M = mașinuțe
2p=3m
4p=156 lei ........4×p=156lei
1. Cât costă o păpușa?
156:4= 39 lei
2. Cit costă 2 păpuși (știind că costă cit 5 mașinuțe)
39×2=78 lei
3. Cit costă o mașinuță?
2p=3m
78 lei = 3m
3×m = 78
m = 78:3
M = 26
4. Cât costă 5 mașinuțe?
26×5= 130 lei
M = mașinuțe
2p=3m
4p=156 lei ........4×p=156lei
1. Cât costă o păpușa?
156:4= 39 lei
2. Cit costă 2 păpuși (știind că costă cit 5 mașinuțe)
39×2=78 lei
3. Cit costă o mașinuță?
2p=3m
78 lei = 3m
3×m = 78
m = 78:3
M = 26
4. Cât costă 5 mașinuțe?
26×5= 130 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!